Тържество на духа и светлината –
ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Ветрен сътвори незабравим празничен
концерт за 24 май
В най-българския, най-светлия и обичан ден – 24 май, дворът и залата на
читалището в град Ветрен оживяха под знака на преклонението пред славянската
азбука, просвета и култура. В ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ този празник през
годините се превърна не просто в традиция, а в истински триумф на таланта,
всеотдайността и огромната гордост от постигнатото през изминалата учебна година!
Вълнението завладя града още в 11:30 часа, когато от паметника на Страхил
войвода тръгна величествено, тържествено шествие, което изпълни улиците с младост
и цветя. Празникът продължи в препълнения салон на читалището, където ни посрещна
сцена, декорирана от учителите с изключителен вкус, пресъздаваща величието на
делото на Светите братя.
В прегръдката на празничния ден нашите учители сияеха, облечени в бяло —
жив и вълнуващ символ на неугасващата духовност, на чистата обич, с която раздават
знание, и на онази съкровена надежда, която всяка сутрин вдъхват в душите на нашите
деца.
Тържественият концерт започна. С много чар и артистичност, като истински
професионалисти, водещите Стела Сукманкова и Сияна Лютакова от 6-ти клас дадоха
старт на празничния концерт. На сцената се разгърна истински калейдоскоп от емоции
– редуваха се пламенни стихове, завладяващи драматизации и вихрени танци.
От сцената ни заля море от таланти и детски усмивки. Нашите най-малки
слънца, първокласниците, под ръководството на своите всеотдайни учители г-жа
Марияна Чепилова и г-жа Нина Василева, първи плениха сърцата на препълнената зала.
С гордо вдигнати глави те доказаха чрез своите стихове, че вече са грамотни, отдадоха
почит на създателите на буквите и очароваха публиката с два прекрасни танца –
грациозен танц с обръчи и зашеметяващ танц по двойки.
Второкласници продължиха вихъра от емоции. Прекрасните ученици на г-жа
Соня Шантова буквално взривиха сцената с два изключително ритмични и красиви
народни танца.
На сцената се изявиха и красивите третокласнички, подготвени от своите
вдъхновяващи учители г-жа Анета Бързакова и г-жа Екатерина Кръстева. Те
демонстрираха невероятна естетика и финес в своите два танцови номера.
Четвъртокласници извиси глас в чудни, патриотично-народни песни под вещото
и вдъхновено ръководство на г-жа Елена Петкина, вълнувайки до сълзи присъстващите
родители и гости.
Между танците публиката се наслади на брилянтни кратки драматизации,
представени от талантливите ученици от 4-ти, 6-ти и 7-ми клас. Сюжетите умело ни
пренесоха през вековете – от епохата на Кирил и Методий и техните ученици, до
предизвикателствата на днешното дигитализирано ежедневие, където децата учат през
телефони и компютри, но носят в сърцата си същата непресъхваща мотивация да знаят
и да могат!
Официален гост на това тържество на духа беше кметът на град Ветрен – г-н
Радослав Лютаков. Той, както и директора на училището г-жа Лена Парова,
приветстваха множеството в залата с вълнуващи, вдъхновяващи слова, изразявайки
задоволство от високите успехи и будния дух на ветренските деца и техните учители.
За доброто озвучаване на мероприятието се грижеше г-н Васил Атанасов, за
което му благодарим.Кулминацията на този паметен ден бе церемонията по награждаване, в която
директорът г-жа Лена Парова с гордост и вълнение връчи отличия на най-изявените
членове на нашата училищна общност – ученици, учители и родители.
Учителите г-жа Ирина Стоицева и г-н Васил Атанасов бяха удостоени с грамоти
и парични награди по решение на Педагогическия съвет за техния огромен, пионерски
принос при създаването на съвременния СТЕМ център в училището. Желаем им здраве
и все така неуморно творческо дръзновение!
Учителите г-жа Елена Петкина и г-жа Евелина Бикова получиха заслужени
отличия за безупречната организация и високо професионална подготовка на
учениците за участие в местни и национални рецитали, конкурси и тържества. Г-жа
Анета Бързакова получи грамота за много добро представяне на отборът й в общинско
състезание по БДП ,а г-жа Соня Шантова – за участието в общинското състезание за
защита при бедствия.
Бяхме щастливи да наградим едно огромно съзвездие от умни и даровити деца,
прославили името на училището ни.
Наградени ученици с :
1. С грамота и предметна награда
– Александър Хайдушки от 6. клас – Първо място за участие в XI Национален конкурс
за революционно слово "Оборище – факел на свободата " 2026г.
– Стела Сукманкова от 6. клас – за достойно представяне в XI Национален конкурс за
революционно слово "Оборище – факел на свободата " 2026г.
– Паола Асенова от 4.клас – Първо място на „ДА ЗАПАЗИМ ДЕЦАТА НА ПЪТЯ“ –
2026 г., организирани от МОН
– Василена Табакова от 1. клас – Първо място на финално Национално състезание на
СБНУ
– Рени Максимова от 5. клас – златна купа за участие в Международно състезание по
АЕ „Децата на България“
– Даниел Панов от 4. клас – сребърна купа за участие в Международно състезание по
АЕ „Децата на България“
2. С похвална грамота
– За активно участие в училищния живот
Асиана Лютакова от 6. клас
– За участие в Областен кръг на олимпиадата по Математика
Александър Хайдушки – 6. клас
Стела Сукманкова – 6. клас
Стойчо Христов – 6. клас,
Даниел Панов – 4. клас
– За участие в Областен кръг на олимпиадата по БЕЛ
Александър Хайдушки – 6. клас
Стела Сукманкова – 6. клас
Асиана Лютакова – 6. клас
Стойчо Христов – 6. клас
– За участие в Областен кръг на олимпиадата „Знам и Мога“:
Даниел Панов от 4. Клас
– Грамота за участниците в Общински кръг на състезание-то по БДП с
ръководител г-жа Бързакова
– Грамота за участниците в Общински кръг на състезание-то по БАКП с
ръководител г-жа Шантова– Грамота за участниците от 1-4 клас в Конкурс за рисунка „Буквите – мои добри
приятели“:
Виктория Бакърджиева – 1. клас
Красиана Дишкова – 2. клас
Борислава Табакова – 3. клас
Даниела Сеферинкина – 4. Клас
– Грамота за участниците в Конкурс за есе „Светлината на буквите“:
Стела Сукманкова – 6. клас
Ивайла Кечева – 7. клас
Имаше признание и за родителите. Силна емоция предизвика връчването на
специални поздравителни адреси на родителите на Александър Хайдушки от 6-ти клас
и на Паола Асенова от 4-ти клас. Училищното ръководството изказа дълбока
благодарност за тяхната безрезервна родителска подкрепа, благодарение на която
децата им завоюваха първи места в престижни национални конкурси.
В края на тържеството г-жа Лена Парова отправи емоционално обръщение към
всички присъстващи, като благодари сърдечно на учителите, учениците и родителите за
тяхната всеотдайност, екипност и споделен принос. Именно тази сплотеност е
двигателят за развитие на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“!
Честит празник, скъпи учители, ученици и съграждани!
Нека светлината на словото винаги озарява пътя ни напред!
Тържество на духа и светлината – 24 МАЙ 2026 г.



































































